Hypertenze a COVID-19
Blokátory systému renin-angiotenzin a Covid-19: není důvod k jejich vysazování
prof. Jiří Widimský, jr.
Centrum pro hypertenzi, III. interní klinika VFN a 1.LF UK Praha
Úvod
V prvém letošním čísle časopisu Hypertenze a kardiovaskulární prevence jsme stručně diskutovali potenciální vztah arteriální hypertenze k pandemii vyvolané onemocněním COVID-19. Od té doby byla prezentována řada dalších , retrospektivních i prospektivních studií. I když se infekce COVID-19 vyskytuje častěji vyšším věku (nad 65 let) u pacientů s řadou dalších komorbidit, nebylo dosud přesvědčivě doloženo, že by vysoký krevní tlak sám o sobě představoval rizikový faktor pro onemocnění COVID-19 či jeho zhoršený průběh. Není přesvědčivě doloženo, že by se arteriální hypertenze vyskytovala u infikovaných nemocných častěji než ve všeobecné populaci !
V následujících řádcích se pokusím stručně posoudit postavení blokátorů systému renin-angiotenzin v léčbě nemocných s virovým onemocněním COVID-19 ve světle nedávných klinických studií.
Angiotenzin-konvertující enzym typu 2 (ACE-2) je monokarboxypeptidáza, která principiálně štěpí vazokonstrikční oktapeptid angiotensin II na heptapeptid angiotensin (1-7). Angiotenzin 1-7 aktivuje Mas receptory a má vazodilatační a protizánětlivé působení, čímž může mitigovat škodlivé působení angiotenzinu II. ACE-2 je však současně receptorem pro infekci COVID-19 . Jelikož ACE-inhibitory i AT1-blokátory mohou zvyšovat tvorbu ACE-2, teoreticky tak vedou k usnadnění vstupu COVIDu-19 do epiteliálních buněk s následným zvýšeným rizikem zánětu. Je proto diskutována ze všech možných aspektů otázka terapie RAS blokátory v průběhu pandemie COVID-19 (1-3). Tato diskuze vedla následně k formování mnoha stanovisek odborných společností (ESC, ESH, ISH, ČSH a další) , které upozorňovaly na absenci přesvědčivé evidence o škodlivém působení RAS blokátorů u infikovaných pacientů. Vysazení RAS blokátorů by navíc mohlo vést ke zhoršení kontroly hypertenze a zhoršení průběhu některých dalších onemocnění jako je ischemická choroba srdeční či srdeční selhání. V oblasti výzkumu infekce COVID-19 je však zaznamenáván překotný vývoj a proto je vhodné se podívat na výsledky recentních klinických studií v tomto kontextu.